Ο σκηνοθέτης μας PDF Print E-mail

ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ο σκηλοθέτης μαςΓεννήθηκε στο Ηράκλειο. Σπούδασε Θέατρο στην Αθήνα ’71 – ’74. (Απόφοιτος της Δραματικής Σχολής του Δημήτρη Κωνσταντινίδη).

Συνεργάστηκε ως ηθοποιός με το Εθνικό Θέατρο («Τέλος Καλό όλα καλά» του Σαίξπηρ), με τους θιάσους Καρέζη – Καζάκου («Το Μεγάλο μας Τσίρκο» του Ι. Καμπανέλη), Φέρτη – Καλογεροπούλου («Αυγουστιάτικο Φεγγάρι» του Τ. Πάτρικ), Έλσας Βεργή («Τα παλικάρια στο Χέλγκελαντ» του Ε. Ίψεν), Μίνου Βολανάκη («Πέντε στρέμματα παράδεισος» Γ.Σταύρου) Πελοποννησιακό Θέατρο («Πέρσες» Αισχύλου), Αχαϊκό Θέατρο («Ατρείδες» του Θ. Κωτσόπουλου) με τους Εταιρικούς Θιάσους του ΣΕΗ, Θέατρο Καισαριανής («Λεπρέντης» του Χουρμούζη), Κυκλαδικό Θέατρο («Απαγωγή της Σμαράγδως» του Μ. Κουνελάκη), Θέατρο Σύνολο («Ο Μακρινός Δρόμος» του Αρμπούζωφ).

Το 1981 πηγαίνει στη Ν. Υόρκη όπου συνεργάζεται, ως υπεύθυνος του τμήματος Θεάτρου και Νεολαίας, με το Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού και περιοδεύει με θεατρικές και άλλες παραστάσεις σε πολλές Ελληνικές κοινότητες της Αμερικής.

Το 1983 επιστρέφει στο Ηράκλειο. Δημιουργεί το ΚΑΦΕΘΕΑΤΡΟ  ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ένα Πολιτιστικό Στέκι για τη Νεολαία της πόλης (‘83-’90). Μέσα στο χώρο του Καφεθεάτρου αναπτύχθηκαν διάφορες Πολιτιστικές Δραστηριότητες (θεατρικές παραστάσεις, Μουσικές Εκδηλώσεις  Εκθέσεις Ζωγραφικής, Λογοτεχνικά Αναλόγια, Κινηματογραφικές Προβολές και Κουκλοθέατρο).

Έχει τιμηθεί με τον Α’ Κρατικό Έπαινο Συγγραφής Θεατρικού Έργου - 1983 από τη Μελίνα Μερκούρη για το έργο του «Το τελευταίο τραγούδι» κι έχει βραβευθεί επίσης σε πολλούς Παγκρήτιους Λογοτεχνικούς και Θεατρικούς Διαγωνισμούς.

Έχει σκηνοθετήσει τις παραστάσεις:

«Τάβλι» του Δημήτρη Κεχαϊδη – «Πανοραμική Θέα μιας νυχτερινής εργασίας» του Μάριου Ποντίκα, «Ιστορία Ζωολογικού Κήπου» του Ε. Άλμυ, «Παλιατσούρες» του Μ. Βενιέρη, «Κουραμπιέδες» του Γ. Χασάπογλου, «Η πόλη» της Λ. Αναγνωστάκη, «Ένα παράξενο απόγεμα» του Α. Δωριάδη, «Κομμάτια και θρύψαλα» του Σ. Σκούρτη, «Ο άνθρωπος με το λουλουδι στο στόμα» του Λ. Πιραντέλλο, «Εμιγκρέδες» του Σ.Μπρόζεκ, «Νυχτερινή συνομιλία μ’ ένα κάθαρμα» του Φ. Ντύρερματ, «Ένα ευτυχές γεγονός» του Σ. Μπρόζεκ, «Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε» του Λ. Πιραντέλλο,

«Η απαγωγή της Σμαράγδως» του Μ. Κουνελάκη με το Καφεθέατρο Ηρακλείου.

Σκηνοθέτησε επίσης τις παραστάσεις:

«Εσωτερικές Ειδήσεις» του Μ. Ποντίκα, «Τρομπόνι» του Μ. Ποντίκα, «Ο Γλάρος» του Α.Τσέχωφ, «Νεφέλες» του Αριστοφάνη, «Αντιγόνη» του Ζ. Ανούϊγ, «Το ημερολόγιο ενός τρελού» του Ν. Γκόγκολ, «Στο πανηγύρι» του Ζαν Κοκτώ, « Προς κατεδάφιση» - «Μίλα μου σαν τη βροχή» του Τ. Ουίλιαμς, «Η Εβραία» του Μ. Μπρέχτ, «Όλα για το σπίτι, κρεβάτι κι εκκλησία» των Φ. Ράμε – Ντάριο Φο, «Ο Δράκος» του Ε. Σβάρτς, «Ο Μικρός Πρίγκιπας» του  Α,Σ. Εξιπερύ, την «Πρόβα Τζενεράλε» Τσέχωφ – ΘΟΠΚ , «Οσυσσεβάχ» της Ξ. Καλογεροπούλου, «Η Τύχη της Μαρούλας» του Δημήτρη Κορομηλά, και  τους «Όρνιθες  του  Αριστοφάνη»  με την Θεατρική Ομάδα του Πανεπιστημίου Κρήτης. Έχει συμμετάσχει στην τηλεοπτική σειρά του Τάσου Ψαρά «Πορεία 0,90» και σε πολλές ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές.

To 2004 σκηνοθέτησε την «Ιστορία Ζωολογικού Κήπου» του Έντουαρντ Άλμπυ  και  το 2007 τα «Χάρτινα  Λουλούδια»  του  Egon  Wollf  στο Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Κρήτης.

Το  2007  αναλαμβάνει  την  Θεατρική  ομάδα  των  Δημοσιογράφων  Ηρακλείου  όπου  τον  Δεκέμβριο  του  2008 ανεβάζει  5 μονόπρακτα  με τον  γενικό  τίτλο «Θεατρικές  Διαδρομές».

Μέλος της Πολιτιστικής Επιτροπής του Δήμου Ηρακλείου (1991-2007)

Υπεύθυνος Επιμόρφωσης Θεάτρου (ΝΕΛΕ Ηρακλείου ‘91-’92)

Υπεύθυνος Θεατρικού Εργαστηρίου Δήμου Ηρακλείου (‘93-‘94)

Σκηνοθέτης  και ιδρυτικό  μέλος της Θεατρικής Ομάδας του Παν/μίου Κρήτης από το 1983.

Μέλος του Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών.

Το 1995 αναλαμβάνει τα θέματα Νεολαίας και Πολιτισμού του Δήμου Ηρακλείου.

Με προτάσεις του και υπό τη διεύθυνσή του, δημιουργεί ο Δήμος Ηρακλείου το Πολύκεντρο Νεολαίας και τους «Πολιτιστικούς Αγώνες», ενώ παράλληλα του ανατίθεται και η  Καλλιτεχνική Διεύθυνση του Καλοκαιρινού Φεστιβάλ του Δήμου « Ηράκλειο – Καλοκαίρι» όπου διευθύνει έως και σήμερα.

Είναι ο Καλλιτεχνικός Δ/ντής του Δήμου Ηρακλείου.